Icon of program: ThriftyCalc - The Money S…

ThriftyCalc - The Money Saving Calculator for iOS


Key Details of ThriftyCalc - The Money Saving Calculator

  • ThriftyCalc has five easy to use calculators build for the sole purpose of saving you money.Once you open the app it will take you through a short...
  • Last updated on 9/22/2012
  • There have been 6 updates
  • Virus scan status:

    Clean (it's extremely likely that this software program is clean)


Enlarged image for ThriftyCalc - The Money S…

Developer's Description

ThriftyCalc has five easy to use calculators build for the sole purpose of saving you money.Once you open the app it will take you through a short...
ThriftyCalc has five easy to use calculators build for the sole purpose of saving you money.Once you open the app it will take you through a short tutorial to help you start saving right from the get go. Each calculator has it's own page and all you have to do is swipe between the calculators and never lose your place. Calculate orange juice on one page and cans of beets on next without ever loosing your progress. Then when you are done, just shake the phone to clear the page.ThriftyCalc is the app that can save you money every time you shop. Included easy to use money saving calculators:* Price Comparison Calculator* Unit Price Calculator* Buy-One-Get-One Calculator* Coupon Calculator* Per Unit CalculatorFeatures:* Beautiful and simple user interface that will get you quickly on your way to saving money* 5 specifically designed calculators that make it easy to navigate shopping* Live calculations to save you time* Retina display support* Fast app switchingWhy do you need ThriftyCalc?Because two of the built in calculators make confusing cross unit comparisons a snap. Something most stores count on being difficult for you, the consumer. Fight back and know for sure what the best deal is."Most states don't require unit-pricing. And in those states that do, the labels can vary radically," said Tobie Stanger, a Consumer Reports senior editor. "That can make it difficult to compare prices."http://abclocal.go.com/wabc/story?section=news/consumer&id=8630255"Take the Bumblebee Tuna, for instance. One unit price is calculated per ounce, while the other unit price was calculated per pound."http://www.komonews.com/news/consumer/Varying-unit-pricing-labels-make-comparison-shopping-difficult-147665885.html

Explore More


Full Specifications

GENERAL
Release
September 22, 2012
Latest update
September 22, 2012
Version
1.0
OPERATING SYSTEMS
Platform
iOS
Operating System
iOS 12.1.2
Additional Requirements
Compatible with iPhone, iPod Touch, and iPad. Requires iOS 3.1 or later. iTunes account required
POPULARITY
Total Downloads
0
Downloads Last Week
0
Report Software

Related Software